Интересен развой: Служители на "Булсатком" на протест пред КЗК
Те ще бъдат погълнати от "Юнайтед груп"
Служители на "Булсатком" от цялата страна се събират на протест пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на 1 февруари, сутринта в 9:30ч. Шествието е организирано от синдикалната секция "Съобщения" към КТ “Подкрепа” в компанията. Съпротивата им е срещу придобиването на "Булсатком" от "Виваком", което по думите им ще "има пагубни последствия както върху съдбите на хората в компанията, която е един от големите работодатели в България, така и върху потребителите и целия телекомуникационен пазар в страната".
Според служителите на "Булсатком" клиентите ще бъдат големият потърпевш от евентуално одобрение от страна на КЗК на сделката по придобиването на "Булсатком" от "Виваком" и от задаващата се тотална концентрация на пазара.
След като миналата година и трите големи телекома А1, "Виваком" и "Йеттел" повишиха цените на клиентите си, обяснявайки го с годишната инфлация, тази година първо "Виваком", а след тях и А1 и Йеттел направиха ново увеличение със същия аргумент. На този фон "Булсатком" остава единственият значим доставчик на пазара, който не се заиграва с цените към крайните клиенти. Това обаче няма да се запази така, ако компанията бъде придобита от "Виваком".
Служителите на "Булсатком" са притеснени за работните си места. Заетите в компанията са общо 1075. Мнозина от тях очакват съкращения след придобиването, което ще се отрази не само на личните им съдби, но и на целите им семейства. Те твърдят за практики на незаконни масови уволнения във "Виваком" в миналото, за които компанията е била санкционирана. Позовават се и на негативните примери с придобитите вече от "Виваком" по-малки кабелни и интернет оператори "Нет 1" ЕООД, "КомНет София" ЕАД и "Цифрова Кабелна Телевизия" ООД (N3). При всички тях е видимо увеличението на абонатите на “Виваком” за сметка на служителите на придобитите дружества.
Служителите на "Булсатком" са притеснени и от "агресивните нелоялни практики на Виваком", създаващи впечатление, че придобиването е вече осъществено. Към това се добавя и фактът, че служители на "Виваком" вече представят "Булсатком" като част от тяхната група и отправят оферти към клиентите на Булсатком да се пренасочат към Виваком.
От синдиката "Подкрепа" в "Булсатком" напомнят, че през последните години ЕК наложи значителни имуществени санкции за различни действия, които са били извършени преди разрешаване на дадена концентрация и които съгласно тълкуването на ЕК представляват директна намеса в поведението на придобиваното предприятие и нарушение на забраната за извършване на правни и фактически действия във връзка с осъществяване на съответната сделка.
Служителите на Булсатком настояват КЗК да образува производство с цел да установи дали “Виваком” нарушава закона, извършвайки действия, свързани с оказване на решаващо влияние и отслабване на позициите на "Булсатком" преди разрешаване на сделката.
Припомняме кои са двете компании:
"Булсатком" обслужва домакинства и бизнес абонати чрез своите услуги за сателитна телевизия, IPTV и интернет. Компанията има също така собствена национална оптична инфраструктура и дистрибуторска търговска мрежа.
"Юнайтед Груп" стъпи на българския пазар през 2020 година с придобиването на "Виваком". Оттогава групата предприе редица стъпки, за да засили своето присъствие на пазара. Базираната в Нидерландия "Юнайтед Груп" е водещ телекомуникационен и медиен оператор в Югоизточна Европа. Компанията развива дейност в осем държави и има над 15,5 милиона потребители и близо 15 хил. служители. Генерира годишни приходи в размер на близо 2,7 млрд. евро.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/interesn-razvoy-sluzhiteli-na-/